Triduum Paschalne

Rozpoczynamy najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym dla każdego katolika. Dziś obchodzimy roczni451863190_5ac85fad8dcę śmierci Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu jako odkupienie za nasze grzechy. Wielu z nas wykorzystuje ten okres do przygotowań świątecznych, w wielu domach wspólnie z dziećmi malowane są pisanki. Skąd wziął się ten zwyczaj?

„Według jednego z podań greckich z X wieku zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc zapoczątkowała Maria Magdalena. Polska legenda mówi, że kamienie, którymi ukamienowano świętego Szczepana, zamieniły się w czerwone jajka. Zarówno w greckiej klechdzie, jak i w naszych legendach występują jajka czerwone. Stanowią one zaczątek życia. W podaniu o Marii Magdalenie jajko symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Legenda mówi, że uradowana zmartwychwstaniem Magdalena pobiegła do domu i zobaczyła, iż wszystkie jajka, jakie miała w misce, zmieniły swój kolor na czerwony. Kiedy obdarowywała nimi apostołów, jajka zamieniły się w ptaki. Odczytano to właśnie jako znak, że po śmierci istnieje nowe życie.”

Tę oraz inne ciekawostki związane ze świętami Wielkiej Nocy znajdziecie na stronie: http://www.ppr.pl/artykul.php?id=145719&dzial=290#no1

Przeżyjmy czas najbliższych dni w skupieniu i zadumie, przygotowując się duchowo do radosnego świętowania Wielkiej Nocy.

Reklamy

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: