„Joanna d’Arc” Jana Matejki robi furorę w Arizonie.

Zakupiona na aukcjach (www.matejko.allegro.pl) przez rodzinę Kopaczów reprodukcja obrazu „Joanna d’Arc” mistrza Jana Matejki, we wspaniałej XIX-wiecznej złotej ramie, znalazła swój nowy dom w USA.

Zofia i Stanisław Kopaczowie, mieszkający od przeszło 20 lat w Arizonie, postanowili wesprzeć akcję renowacji oryginału obrazu (wł. Fundacja im. Raczyńskich), znajdującego się w Pałacu w Rogalinie (oddział poznańskiego Muzeum Narodowego) i zakupili na aukcji internetowej jego reprodukcję. Państwo Kopaczowie są członkami parafii pod wezwaniem św. Joanny d’Arc w Phoenix, stąd pomysł, aby obraz przeznaczyć w darze kościołowi parafialnemu.

13 grudnia 2009 roku nastąpiło przekazanie reprodukcji proboszczowi kościoła, księdzu Donowi Kline, który z ogromnym zainteresowaniem słuchał historii obrazu. Reprodukcja została przyjęta z wielkim entuzjazmem nie tylko przez parafian, ale też przez mieszkającą w Phoenix Polonię. 

Obraz zawiśnie w centralnym miejscu kościoła przy 3801 E. Greenway Rd.

 

Zainteresowanych akcją JAN MATEJKO: Joanna d’Arc organizowaną przez Muzeum Narodowe w Poznaniu we współpracy z serwisem Allegro.pl zapraszamy na stronę www.matejko.allegro.pl. Wesprzeć konserwację największego obrazu (47 m²) mistrza Matejki można poprzez dokonywanie wpłat na konto organizowanej przez Muzeum zbiórki publicznej (do 15 stycznia 2010) oraz poprzez udział w aukcjach przedmiotów tj. medali okolicznościowych z wizerunkiem Joanny d’Arc, puzzli z reprodukcją obrazu, książek i innych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronach akcji www.matejko.allegro.pl oraz w serwisie Muzeum www.mnp.art.pl.

Reklamy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: